ul. Franciszkańska 8, 41-819 Zabrze
+48 787 650 862
kontakt@fizjoactivum.pl

Rehabilitacja przedoperacyjna – czym jest i czy warto?

Rehabilitacja przedoperacyjna – czym jest i czy warto?

Joanna Ibrom - fizjoterapia oraz rehabilitacja w Zabrzu
 
 
 

WARTO! Rehabilitacja przedoperacyjna jest bardzo ważna i to jest jedyna szczera odpowiedź jakiej mogę Wam udzielić. A dlaczego?

Rehabilitacja przedoperacyjna – po co?

Okres oczekiwania na wiele z zabiegów operacyjnych w naszym kraju często można liczyć nie w tygodniach, ale miesiącach (latach?). Takie sytuacje dotyczą pacjentów np. po pęknięciach łąkotek, zerwaniu więzadeł czy czekających na endoprotezy stawu. Właściwie tylko skomplikowane złamania operowane są od razu. Długi okres oczekiwania skutkuje wieloma zmianami w układzie ruchu, m.in. osłabieniem siły mięśniowej, ograniczeniem zakresu ruchu w stawie lub zmianą wzorca poruszania się. Rehabilitacja przedoperacyjna pozwoli uniknąć takich problemów!

Gabinet fizjoterapii w Zabrzu - rehabilitacja przedoperacyjna

Cele rehabilitacji przedoperacyjnej

Rehabilitacja przedoperacyjna będzie więc skupiać się na zniwelowaniu wszystkich niepożądanych efektów. Dzięki niej:

  • nauczysz się aktywować wyłączone z ruchu mięśnie oraz zadbasz o ich wzmocnienie;
  • poprawisz/zachowasz poprawny zakres ruchu w stawie;
  • nauczysz się jak funkcjonować bezpośrednio po zabiegu operacyjnym – np. jak chodzić o kulach, jak zejść z łóżka, jak chronić operowaną kończynę;
  • dowiesz się jakich ruchów/czynności unikać po zabiegu operacyjnym. Takie działanie z pewnością przygotuje Cię na niełatwy okres pooperacyjny oraz pozwoli na uniknięcie dodatkowego stresu

Jak wygląda rehabilitacja przedoperacyjna i kiedy ją rozpocząć?

Podobnie jak cały proces rehabilitacji również odpowiedzi na te pytania będą mocno zróżnicowane i indywidualne dla każdego pacjenta. Wszystko bowiem zależy od tego, w jakim stanie zdrowia znajduje się pacjent przed zabiegiem. Jeśli deficyty zakresu ruchu w stawie oraz siła mięśniowa są bardzo obniżone, proces rehabilitacji przedoperacyjnej powinien rozpocząć się dużo wcześniej – nawet około trzech miesięcy przed planowanym zabiegiem.

Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta oceni sposób poruszania się, siłę mięśniową, zakres ruchu w stawie oraz ewentualne dolegliwości bólowe pacjenta i na tej podstawie stworzy plan i cele rehabilitacji przedoperacyjnej. Jednym z najbardziej istotnych elementów będzie poprawa zakresu ruchu w stawie, nad którą w dużej mierze manualnie będzie pracować fizjoterapeuta. Dodatkowo stworzony zostanie plan ćwiczeń mający na celu zwiększenie siły mięśniowej – zalecone ćwiczenia pacjent będzie musiał wykonywać systematycznie w domu.

Ilość wizyt w okresie przedoperacyjnym będzie uzależniona od stanu pacjenta, ale również od jego zaangażowania i sumienności w stosowaniu się do zaleceń. Ostatnia zalecana wizyta w procesie rehabilitacji przedoperacyjnej powinna odbyć się na kilka dni przed planowanym zabiegiem. W trakcie tej wizyty pacjent zostanie poinstruowany jak poruszać się bezpośrednio po zabiegu (np. jak chodzić o kulach), jakich ruchów lub czynności unikać, na co zwrócić szczególną uwagę oraz jakie objawy/dolegliwości będą po takim zabiegu normalne. Jeśli więc masz zaplanowany zabieg operacyjny nie zastawiaj się tylko skonsultuj się z fizjoterapeutą.

Jeśli szukasz odpowiedniego fizjoterapeuty, który zajmie się rehabilitacją przedoperacyjną, zapoznaj się z moją ofertą zabiegów rehabilitacyjnych i odezwij się do mnie!
FizjoActivum – Kontakt

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *