ul. Franciszkańska 8, 41-819 Zabrze
+48 787 650 862
kontakt@fizjoactivum.pl

Jaka aktywność fizyczna będzie dla Ciebie najlepsza?

Jaka aktywność fizyczna będzie dla Ciebie najlepsza?

Joanna Ibrom FizjoActivum - fizjoterapia i rehabilitacja w Zabrzu

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś/-eś się jaka aktywność fizyczna będzie dla Ciebie najlepsza? Przyznam szczerze, że w moim gabinecie nie ma takiego tygodnia, w którym nie padłoby to pytanie z ust pacjenta. Odpowiadam zawsze jednakowo: KAŻDA!

Czym jest aktywność fizyczna i do kogo jest kierowana?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aktywność fizyczna to “każdy ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, do którego wykonania potrzebujemy energii”. Jak widać nie będzie to tylko popularny sport czy intensywne ćwiczenia fizyczne, ale także zwykły spacer, a nawet czynności dnia codziennego jak sprzątanie czy prace w ogrodzie.

Jak pewnie się domyślasz aktywność fizyczna będzie skierowana do wszystkich (!!!). Kobiet, mężczyzn, dzieci, osób młodszych, starszych, niepełnosprawnych, kobiet w ciąży, osób z chorobami przewlekłymi. Niezależnie od wieku czy płci ruszać powinniśmy się wszyscy!

Aktywność fizyczna – korzyści wynikające z jej podjęcia

Co daje naszemu organizmowi podjęcie aktywności fizycznej?

  • zmniejsza ciśnienie tętnicze,
  • poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego,
  • obniża ryzyko zachorowania na wiele chorób (m.in. cukrzycę typu II, choroby nowotworowe),
  • poprawia samopoczucie,
  • wzmacnia układ ruchu (m.in. kości, mięśnie),
  • pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała,
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję.

Joanna Ibrom - fizjoterapia i rehabilitacja

Jaką aktywność fizyczną wybrać?

Wybierając odpowiedni dla siebie rodzaj aktywności fizycznej musisz kierować się swoim aktualnym stanem zdrowia oraz wiekiem. Jeśli np. masz zaawansowaną osteoporozę to wybranie się na narty czy łyżwy nie będzie zbyt dobrym pomysłem, ale np. spacery czy umiarkowane ćwiczenia siłowe sprawdzą się idealnie. W tym względzie warto więc kierować się zdrowym rozsądkiem, a jeżeli przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej masz wątpliwości czy to na pewno dobre dla Ciebie skonsultuj się z fizjoterapeutą lub lekarzem.

Z kolei u osób, które nie chorują przewlekle oraz nie mają dużych zmian strukturalnych w układzie ruchu każdy rodzaj aktywności fizycznej będzie odpowiedni! Niezależnie od tego czy będzie to bieganie, pływanie, jazda na rowerze, taniec, aerobik, tenis, wędrówki piesze czy cokolwiek innego, co przyjdzie Wam do głowy. Ważne jest, abyście znaleźli taką aktywność, która sprawi Wam radość, tak żebyście nie musieli robić tego “na siłę”.

Pamiętaj jednak, że początek przygody z każdą aktywnością fizyczną musi być stopniowy. Jeśli chcesz np. biegać, to nie od razu 10 kilometrów – daj czas swojemu organizmowi na adaptację do nowych warunków.

Joanna Ibrom FizjoActivum - fizjoterapia i rehabilitacja w Zabrzu

Zalecana ilość aktywności fizycznej

WHO zaleca konkretne dawki aktywności fizycznej – i tak dla dorosłego człowieka (między 18 a 64 rokiem życia) rekomenduje się podjęcie aktywności:

  • o umiarkowanej intensywności: 150-300 minut tygodniowo,
  • o dużej intensywności: 75-100 minut tygodniowo,
  • wzmacniającej mięśnie i kości: przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Co ciekawe dzieci i młodzież powinni podejmować aktywności o umiarkowanej intensywności CODZIENNIE (przez minimum 60 minut).

Jak widać umiarkowana i intensywna aktywność fizyczna powinna być naszą codziennością. Czy aby na pewno tak jest u Ciebie?

Jeśli zastanawiasz się czy Twój organizm pozwoli Ci na podjęcie Twojej ulubionej aktywności fizycznej odezwij się do mnie i umów na wizytę!

FizjoActivum – Kontakt

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *